Psycholog Ośrodka poleca-2

 

Ci, którzy mnie znają wiedzą, że wśród pozycji książkowych o adopcji szczególnie cenię sobie te, które prezentują przysposobienie w sposób prawdziwy, a nie odrealniony. Historie, które ukazują nie tylko blaski, ale i cienie rodzicielstwa adopcyjnego. Lektury, które „bolą”. W mojej opinii są one jednak niezwykle użyteczne z punktu widzenia przyszłego rodzica, gdyż  w jakimś stopniu pozwalają (przynajmniej mentalnie) skonfrontować się z tym, co może się wydarzyć. A rodzic przygotowany na różne ewentualności, samoświadomy i rozumiejący swoje dziecko, to rodzic lepiej sobie radzący w obliczu ewentualnych trudności. Tytuły, które uważam za godne polecenia, aczkolwiek niełatwe:

 

  1. „Będziesz moim wszystkim. 10 historii adopcyjnych i jedna bajka” Barełkowska H., Pilimon A., Wyd. Media Rodzina, Poznań 2016
  2. „Mogło być inaczej” Brooks J., Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2017
  3. „Rok koguta” Bouckowa T., Wyd. Afera, Wrocław 2017
  4. „Wszystkie pory uczuć. Wiosna” Majcher M., Wyd. Pascal, Bielsko-Biała 2018
  5. „Czy mnie pokochasz” Glass C., Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, Warszawa 2015.

 

I jeszcze kilka propozycji książkowych dla rodziców, którzy chcieliby lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami swoich dzieci (mówiąc bardziej „fachowo”- lepiej je regulować): mogą okazać się przydatne szczególnie teraz, kiedy możliwość skorzystania ze specjalistycznego wsparcia zewnętrznego jest poważnie ograniczona, a rodzice bardziej niż kiedykolwiek zdani są na siebie.

 

 

 

 

 

 

Jeśli chodzi o filmy, polecam coś w sam raz na czasy, w których przyszło nam żyć, czyli o adopcji na wesoło: „ He even Has Your Eyes”(tłum. „Ma nawet twoje oczy”), reż. Lucien Jean-Baptiste, Francja 2017.

Agnieszka Czyżak-Siromska